Nové trendy v léčbě Lymské boreliózy

8.6.2022, 22 076 přečtení, 10 komentářů Léčba Onemocnění Borelióza

První příznaky lymské boreliózy (erythema migrans) jsou standardně léčeny antibiotiky po dobu 14-21 dní. Z výsledků několika evropských a amerických studií však vyplývá, že okamžité podání malé dávky antibiotik ihned po odstranění klíštěte s jistotou zabrání rozvoji onemocnění.

Tento přístup je nejenom šetrnější pro zdraví pacienta, ale může přinést bezesporu i nemalé úspory v nákladech zdravotních pojišťoven, což je téma v české kotlině jistě aktuální. Podle studie provedené v Izraeli je čtyřdenní dávka doxycyklinu aplikovaná ihned po kousnutí infikovaným klíštětem téměř stoprocentně účinná pro zabránění rozvoje boreliózy. Ani u jednoho dobrovolníka účastnícího se studie nedošlo k pozdějším projevům onemocnění. Další studie, jejíž výsledky byly publikovány v prestižním časopise The New England Journal of Medicine, prokázala, že pouhá jednorázová dávka doxycyklinu (200 mg) podaná do 72 hodin od zákusu, poskytuje dostatečnou ochranu před pozdějšími projevy onemocnění. Bohužel přesný čas napadení klíštětem nebývá většinou přesný, proto je na místě větší preventivní dávka antibiotik. Více informací naleznete v tomto přehledu.

Tyto nové poznatky odhalují význam vyšetření infekčnosti přisátého klíštěte. Pokud je výsledek negativní, může být onemocnění vyloučeno. Pozitivní výsledek upozorňuje na riziko přenosu onemocnění, usnadňuje včasnou diagnózu a indikuje možnost zahájení léčby. A právě včasná diagnóza je pro úspěšné vyléčení této vleklé a zákeřné nemoci zcela zásadní. Pro zájemce uvádíme odkaz na originální studii.

10 příspěvků v diskuzi

Načítám komentáře...

Váš komentář

6 důvodů, proč se s klíšťaty obrátit na nás

3 dny
Nejrychlejší v ČR
8 nemocí
Nejkomplexnější analýza
Vyšetření v Praze
Sběrné místo
18 000 klíšťat
Nejvíce zkušeností
24/7
Nonstop telefonická podpora
expresní analýza a další
Nadstandardní služby
+420 724 731 832 nebo
+420 380 120 427 (24 hodin denně)
laborator@kliste.cz
Protean s.r.o.
Dolní 2102/2 (Státní veterinání ústav)
370 04 České Budějovice
IČ: 28089421