Proč nechat klíště vyšetřit

29 % klíšťat přenáší některou ze závažných nemocí. U téměř 40 % lidí se neobjeví typické příznaky onemocnění. Neodhalená nemoc přechází do dalších fází, kdy je jen těžko léčitelná.

Určení rizika nákazy

Při napadení klíštětem je člověk vystaven riziku přenosu onemocnění z nakaženého parazita.

Jestliže je klíště infikováno, existuje přibližně 30% riziko přenosu nákazy na člověka. Velmi záleží na době přisátí klíštěte - samozřejmě čím dříve je klíště odstraněno, tím je riziko menší, nelze ale vyloučit nákazu ani při krátkodobém přisátí.

Na přenos klíšťové encefalitidy stačí doba podstatně kratší než je tomu u boreliozy a dalších bakteriálních infekcí.

Množství bakterií či virů přítomných v klíštěti nehraje velkou roli, protože se zde projevují   i další faktory, jako odolnost imunitního systému člověka a  momentální kondice

Pro úspěšnou léčbu je nejdůležitější včasná a přesná diagnóza nemoci. Vyšetření klíštěte umožní velmi rychle určit riziko nákazy a přijmout preventivní opatření k zabránění rozvoje onemocnění.

Preventivní očkování existuje pro člověka pouze proti klíšťové encefalitidě.

Potvrzení infekce v klíštěti

Borelioza

Používáme speciální metodu PCR, která spolehlivě odhalí všechny klinicky relevantní kmeny borelií (schopné způsobit onemocnění), včetně nově odhalených infekčních kmenů (Borrelia bavariensis, B. valaisiana, B. spielmanii a B. myiamotoi). V případě zjištění, že je klíště infikováno, je možné okamžitě nasadit krátkodobou preventivní léčbu, která zamezí rozvoji nemoci. Pokud nedojde k přeléčení antibiotiky, doporučujeme alespoň pozdější kontrolu protilátek v krvi. Protilátky v krvi lze detekovat až za 4-6 týdnů od přisátí klíštěte. Za tu dobu je již však infekce v těle tak rozšířená, že je třeba minimálně třítýdenní antibiotická léčba, která nemusí být vždy úspěšná, a nemoc tak přechází do dalších obtížně léčitelných stádií.

Borelioza je nejnebezpečnější především z důvodu komplikované diagnostiky a nebezpečí trvalých následků.  Je také nejčastěji se vyskytující infekcí přenášenou klíšťaty - viz přehled výsledků vyšetření.

 

Ehrlichióza

Význam potvrzení infekce v klíštěti spočívá především v tom, že v případě zdravotních  potíží po odstranění klíštěte lékaři kontrolují v krvi nejprve protilátky proti borreliím. Pokud víme, že klíště je pozitivní na ehrlichie, je možno provést odpovídající vyšetření a včas nasadit správnou léčbu, protože na léčbu Ehrlichiózy jsou používána jiná antibiotika.

Vyšetření infekčnosti klíštěte, v kombinaci s klinickými příznaky, je tedy velice důležité pro správné určení diagnózy a volbu účinné léčby.

 

Klíšťová encefalitida

Pro léčbu tohoto virového onemocnění doposud neexistují účinné léky (virostatika).

V případě pozitivního nálezu infekce v klíštěti doporučujeme omezit stres a fyzickou námahu a podpořit obranyschopnost organizmu dostatečným přijmem vitamínů a dalšími podpůrnými prostředky. Důležité je vyhnout se pobytu na přímém slunci. Imunitní systém si v naprosté většině případů s infekcí poradí.

Průkaz viru klíšťové encefalitidy v klíštěti usnadňuje včasnou diagnostiku v případě propuknutí nemoci.

 

Babesióza, Bartonelóza,Tularémie, Neoehrlichióza

V případě pozitivního nálezu u těchto infekcí, je třeba konzultovat s lékařem jakékoliv projevy onemocnění.  Výsledek vyšetření klíštěte lékaři usnadní včasnou diagnostiku a zahájení odpovídající léčby.

Babesioza je velmi často přítomna současně s Boreliozou, což způsobuje komplikovaný průběh onemocnění. Viz níže.

 

Koinfekce

Klíště může být přenašečem více než jedoho závažného onemocnění.Koinfekce obvykle vede k intenzivnějsímu průběhu akutní fáze onemocnění a většímu souboru příznaků, které jsou méně specifické. V důsledku komplikovanější diagnostiky se prodlužuje doba rekonvalescence. Často je koinfekce objevena až poté, co pacient nereaguje na léčbu a je zřejmé, že příznaky jsou způsobeny jiným patogenem.

Současný výskyt více než jednoho patogena u klíšťete není nijak výjimečný - viz přehled zde.

114 příspěvků v diskuzi

Načítám komentáře...

Váš komentář

6 důvodů, proč se s klíšťaty obrátit na nás

3 dny
Nejrychlejší v ČR
8 nemocí
Nejkomplexnější analýza
Vyšetření v Praze
Sběrné místo
18 000 klíšťat
Nejvíce zkušeností
24/7
Nonstop telefonická podpora
expresní analýza a další
Nadstandardní služby
+420 724 731 832 nebo
+420 380 120 427 (24 hodin denně)
laborator@kliste.cz
Protean s.r.o.
Dolní 2102/2 (Státní veterinání ústav)
370 04 České Budějovice
IČ: 28089421